Den gula varningen betyder att exempelvis marker och källare kan svämma över. Som fastighetsägare har du ansvar för att skydda din egendom. Räddningstjänsten måste prioritera liv, hälsa och samhällsviktig verksamhet, varför det inte är säkert att du kan få hjälp av dem om din källare svämmar över.
Här på smhi.se kan du följa utvecklingen av väderläget för Avesta.
På Krisinformation.se finns information och checklistor för översvämning, samt en bra checklista för hur du kan skydda din egendom vid eventuell fara. Den sidan nå du här.
På Avestavatten.se kan du läsa mer om dagvatten, ansvar, översvämningar och hur du kan hantera ditt dagvatten inom fastigheten. Du kan även läsa vidare i broschyren om dag- och dränvatten, den broschyren hittar du här.
Svenskt Vatten har tagit fram en broschyr om hur du som fastighetsägare tar hand om ditt ledningsnät på bästa sätt, den broshyren hittar du här.