• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30
    Lunchstängt kl. 12.00–13.00

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta
    Besökstider:
    Måndag kl. 09.00–18.00
    Tisdag kl. 11.00–18.00
    Onsdag–torsdag kl. 09.00–18.00
    Fredag kl. 09.00–15.00

    Ställ en fråga

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Västmanland-Dalarna Miljö- och byggnadsnämnd

Västmanland-Dalarna miljö- och byggnadsnämnd fattar beslut och är ansvarig för frågor som handlar om miljö, bygg, fysisk planering, kartor och mätning. Förvaltningen verkställer nämndens beslut.

Nämnden är ett samarbete mellan kommunerna Avesta, Fagersta och Norberg.

Nämnden har 9 ledamöter. Ordförandeuppdraget alternerar mellan de tre kommunerna som ingår i samarbetet.

Västmanland-Dalarnas miljö- och byggnadsnämnds ledamöter

Namn Parti Uppdrag Kommun E-post Telefon 
Krenzi, Blerta S Ordförande Avesta blerta.krenzi@avesta.se 070 857 87 73
Palm, Stefan S Ledamot Avesta stefan.palm@outokumpu.com 070 088 17 25
Engström, Charlotta S Ledamot Avesta charlotta.engstrom@avesta.se 0767 96 25 32
Mattsson, Fredrik M Ledamot Avesta fredrik.mattsson@gmail.com 073 834 20 55
Strandberg, Stefan S 2:e vice ordförande Fagersta stefan.17333@telia.com --
Hynynen, Anna S Ledamot Fagersta anna.hynynen@se.atlascopco.com 070 375 48 54

Esterblom, Thomas

V Ledamot

Fagersta

thomas6077@hotmail.com

--

Karlsson, Lars-Erik

S 1:e vice ordförande Norberg larse.karlsson@samhall.se 070 567 76 97
Vik, Per-Erik V Ledamot Norberg per-erik.vik@forssellstrappan.se 072 534 28 20
Senast granskad 27 juni 2017.