• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30
    Lunchstängt kl. 12.00–13.00

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta
    Besökstider:
    Måndag kl. 09.00–18.00
    Tisdag kl. 11.00–18.00
    Onsdag–torsdag kl. 09.00–18.00
    Fredag kl. 09.00–15.00

    Ställ en fråga

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Bildningsstyrelsen

Bildningsstyrelsen ansvarar för Avesta kommuns förskolor, familjedaghem, fritidshem, grundskola, särskola och kulturskola. Styrelsen ansvarar även för kommunens bibliotek, fritidsgårdar, idrottsanläggningar, motionsspår och kommunens kulturella programverksamhet. Styrelsen ansvarar för kommunens arbetsmarknads- och integrationsverksamheter.

Bildningsförvaltningen verkställer styrelsens beslut

Styrelsen består av 15 ledamöter samt ersättare.

Bildningsstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon 
Westberg, Mikael S Ordförande mikael.westberg@avesta.se 0226 64 56 57
Andersson, Maria S Vice ordförande maria.andersson@avesta.se 070 603 37 72
Väyrynen, Henrik S Ledamot henrik.vayrynen@avesta.se 0768 06 69 62
Bengtsson, Ulf S Ledamot fornbu@hotmail.com 070 347 93 80
Lövgren, Åsa S Ledamot greenfree@hotmail.com 070 264 26 08
Mattsson, Kennet S Ledamot mattsson.kennet@hotmail.com 073 023 14 22
Edström, Göran S Ledamot goran.edstrom@telia.com 070 695 62 57
Kenving, Isa-Susanne V Ledamot isa-susanne.kenving@telia.com 070 393 05 50
Fransson, Linus MP Ledamot linus.fransson@avesta.se 073 975 16 70
Hesselrud, Måna M Ledamot hesselrud@hotmail.com 076 205 34 80
Mårtens Fjällman, Helena M Ledamot helenam_82@hotmail.com 070 460 79 48
Mattsson, Inger C Ledamot ingerelisabet@gmail.com 070 794 00 40
Malmivirta, Lea C Ledamot malmivirta@comhem.se 070 637 91 74
Stålberg, Lars KL Ledamot l.s@bredband2.com 070 555 58 23
Laakso, Börje SD Ledamot borje.laakso@comhem.se 073 783 85 76
Senast granskad 27 juni 2017.