• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta

    Öppettider:
    Måndag, Onsdag, Torsdag kl. 09:00 - 16:30
    Tisdag kl. 11:00 - 19:00
    Fredag kl. 09:00 - 15:00

    OBS! 22-23 januari har vi begränsade öppettider för besök p.g.a. planeringsdagar. Besöksdisken håller öppet kl. 12:30-16:30 under dessa två dagar. Tisdag 29 januari är det stängt hela dagen p.g.a. utbildning.

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Bildningsstyrelsen

Bildningsstyrelsen ansvarar för Avesta kommuns förskolor, familjedaghem, fritidshem, grundskola, särskola och kulturskola. Styrelsen ansvarar även för kommunens bibliotek, fritidsgårdar, idrottsanläggningar, motionsspår och kommunens kulturella programverksamhet. Styrelsen ansvarar för kommunens arbetsmarknads- och integrationsverksamheter.

Bildningsförvaltningen verkställer styrelsens beslut

Styrelsen består av 15 ledamöter samt ersättare.

Bildningsstyrelsens ledamöter 

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon 
Westberg, Mikael S Ordförande mikael.westberg@avesta.se 0226 64 56 57
Krenzi, Blerta S Vice ordförande blerta.krenzi@avesta.se 070 857 87 73
Väyrynen, Henrik S Ledamot henrik.vayrynen@avesta.se 0768 06 69 62
Lövgren, Åsa S Ledamot asa.lovgren@avesta.se 070 264 26 08
Edström, Göran S Ledamot goran.edstrom@telia.com 070 695 62 57
Dellen, Matilda S Ledamot matilda.dellen@avesta.se            -
Franzén, Mikael S Ledamot mikael.franzen@avesta.se            -
Moen, Mikael V Ledamot mikaelmoen@live.se 073 979 15 83
Kotschy, Johannes M Ledamot johannes.kotschy@avesta.se 070 555 96 97
Mårtens Fjällman, Helena M Ledamot helena.martens-fjallman@avesta.se 070 460 79 48
Andersson, Katarina M Ledamot katarina.andersson@avesta.se 070 794 00 40
Karlsson, Eric M Ledamot eric.karlsson@avesta.se           - 
Malmivirta, Lea C Ledamot lea.malimivirta@avesta.se 070 637 91 74
Larsson, David SD Ledamot david.larsson@avesta.se 070 565 78 91 
Karlsson, Christer SD Ledamot christer.karlsson@avesta.se            -
Senast granskad 18 januari 2019.