• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta

    Öppettider:
    Måndag kl. 09:00 - 16:30
    Tisdag kl. 11:00 - 16:30
    Onsdag kl. 09:00 - 16:30 
    Torsdag kl. 09:00 - 16:30
    Fredag kl. 09:00-15:00

    OBS! Sommartider 24 juni - 14 juli
    Måndag - Fredag kl. 13:00 - 15:00

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Omsorgsstyrelsen

Omsorgsstyrelsen ansvarar för den vård och omsorg som ges  till  äldre och till personer med funktionsnedsättning. Styrelsen ansvarar även för individ- och familjeomsorg som handlar om bland annat stöd till barn och unga, missbruk och beroende, försörjningsstöd och socialpsykiatri.

Omsorgsförvaltningen genomför sedan de beslut som styrelsen tagit.

 

Styrelsen består av 15 ledamöter samt ersättare.

Omsorgsstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon 
Berger, Susanne  S  Ordförande susanne.berger@avesta.se 0226 64 53 86
Andersson, Tom  S 2:e vice ordförande tom.andersson@avesta.se 070 853 21 60
Persson, Kirsti  S 3:e vice ordförande kirsti.andersson@avesta.se 070 229 11 18
Wells, Jonas  S Ledamot jonas.wells@avesta.se 070 638 06 17
Blixt, Eva  S Ledamot eva.blixt@avesta.se 076 796 29 58
Danielsen, Hans  S  Ledamot hans.danielsen@avesta.se 070 565 33 47
Brogedahl, Daniel  S Ledamot daniel.brogedahl@avesta.se           - 
Aronsson, Pia  V 1:e vice ordförande pia.aronsson@avesta.se 072 525 90 02
Hessling, Maarit  M Ledamot maarit.hessling@avesta.se 070 510 54 51
Rickmo, Rolf  M Ledamot rolf.rickmo@avesta.se
070-677 19 55
Kaloinen, Christina  M Ledamot christina.kaloinen@avesta.se           -
Carlsson, Lars-Åke  C Ledamot lars-ake.carlsson@avesta.se 070 361 39 82
Persson, Sara  C Ledamot sara.persson@avesta.se           - 
Smått, Marianne  SD Ledamot marianne.smatt@avesta.se           -
Lindgren, Margareta  SD Ledamot margareta.lindgren@avesta.se 070 728 91 61 
Gustavsson, Jessica S Ersättare jessica.gustavsson@avesta.se  
Eriksson, Lars-Olov S Ersättare lars-olov.eriksson@avesta.se 070-373 28 81
Bäckebo, Malin S Ersättare malin.backebo@avesta.se  
Forslund, Börje S Ersättare borje.forslund@avesta.se  
Andersson, Fredrik S Ersättare fredrik.andersson@avesta.se 073-509 71 92
Hirsch,Olle S Ersättare olle.hirsch@avesta.se 070-537 44 38
Seger, Maria S Ersättare maria.seger@avesta.se            -
Hedberg, Thomas V Ersättare thomas.hedberg@avesta.se 070-480 47 24
Ingmarstedt, Madeleine M Ersättare madeleine.ingmarstedt@avesta.se  
Albinsson, Peter M Ersättare peter.albinsson@avesta.se 070-537 20 89
Kalin, Kerstin C Ersättare kerstin.kalin@avesta.se 070-398 41 56
Lundqvist, Jeannie KD Ersättare jeannie.lundqvist@avesta.se  
Nyman, Kjell L Ersättare kjell.nyman@avesta.se  
Ljungqvist, Rose-Marie SD Ersättare rose-marie.ljungqvist@avesta.se  
Ahlström, Per-Ola SD Ersättare per-ola.ahlstrom@avesta.se             -
Senast granskad 14 juni 2019.