Torgfesten 2025!
Torgfesten 2025!
Välkommen att fira med oss på Torgfesten 2025!
🎉Vad är Torgfesten?
Torgfesten är en folkfest som samlar invånare, föreningar, företag och kommunala verksamheter. Syftet är att lyfta fram lokala initiativ, hylla eldsjälar och skapa en mötesplats där kultur, näringsliv och samhällsengagemang får ta plats.
Preliminärt program med cirkatider
10.00 Konferencier Jonas Nilsson inleder dagens program
Jonas Nilsson är en mångsidig kulturarbetare, musiker och projektledare med hjärtat i Avesta. Som kulturskolelärare, drivande kraft bakom Avesta Kulturscen och frontfigur i flera musikprojekt – från barnmusikbandet Superhits för barn till världsmusikgruppen Kurbitsland och Joni Mitchell-trion Riverfolk – rör han sig mellan många genrer och målgrupper. Han brinner för att skapa meningsfulla musikupplevelser och inkluderande kulturprojekt, ofta med fokus på unga, personer med NPF-diagnoser och lokal identitet.
10.00 Melodikrysset (firar 60 år)
11.00-14.00 Blåljusdagen för familjen
11.00 Avestas Kommunalråd Blerta Krenzi har ordet!
Hyllning till Håkan Bängs
11.20 TV-spel Show med skådespelaren Frida Söderlind
Följ med på ett fartfyllt och fantasifyllt scenäventyr med teaterpedagogen och skådespelaren Frida Söderlind på Torgfesten i Avesta! Tillsammans kliver vi in i en lekfull spelvärld och följer Fridas rörelser till musik. Vi springer genom banorna, duckar för eldklot och spöken, hoppar efter glänsande mynt och snurrar ner i gröna rör – allt med massor av skratt och rörelseglädje. Perfekt för alla barn som vill vara med i ett roligt och svettigt äventyr!
11.40 Vinnaren av Avestastjärnan 2025 Vilgot Engström
11.50 Avesta Kulturskola
12.15 Avestagymnasterna uppträder
12.30 Lunchpaus med soundcheck
13.15 Fritidsförvaltningen har ordet och årets föreningsmästare presenteras
13.30 UF 2025 presenteras
13.45 Årets Fridolin - Anton Leanderson-Andréas
14.00 Hyllning AVESTAS HJÄLTAR
14.45 Artisten Diane Emerita uppträder
Med en stark röst och förmågan att fånga sina lyssnare har Diane Emerita, 22 år, redan hunnit göra ett avtryck på den svenska musikscenen. Diane är uppväxt i Avesta men har bott över hela världen.
Programmet kan ändras och uppdateras löpande.
Plats: Lilla torget/Kungsgatan, Avesta centrum Pris: Kostnadsfritt Arrangör: Avesta kommun