• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta

    Öppettider:
    Måndag, Onsdag, Torsdag kl. 09:00 - 16:30
    Tisdag kl. 11:00 - 19:00
    Fredag kl. 09:00 - 15:00 

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen förbereder besluten åt kommunfullmäktige

Kommunstyrelsen utses av kommunfullmäktige. Kommunstyrelsen förbereder och genomför de ärenden som kommunfullmäktige ska besluta.

Kommunstyrelsen består av 15 ledamöter och 15 ersättare. Varje parti beslutar om vilka personer som de anser ska föra deras talan. Kommunfullmäktige tar det formella beslutet.

Ordförande i kommunstyrelsen är Lars Isacsson, (S). Susanne Berger (S) är förste vice ordförande och Johan Thomasson (M) är andre vice ordförande.

Kommunens kommunalråd

Det är kommunalråden som arbetar med kommunpolitik på heltid eller deltid. De är också ledamöter i kommunstyrelsen. Avesta kommuns kommunalråd för den politiska majoriteten är Lars Isacsson (S) och Johan Thomasson (M) är kommunalråd för oppositionen.

Kommunstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon
Isacsson, Lars  S Ordförande lars.isacsson@avesta.se 0226 64 50 05
Berger Susanne  S 1:e vice ordförande susanne.berger@avesta.se 0226 64 53 86
Westberg, Mikael  S Ledamot mikael.westberg@avesta.se 0226 64 56 57
Krenzi, Blerta   S Ledamot blerta.krenzi@avesta.se 070 857 87 73
Sundin, Patrik  S Ledamot patrik.sundin@avesta.se 0226 64 59 68
Borger, Laila  S Ledamot laila.borger@avesta.se 072 547 47 44
Krenzi, Blerta  S Ledamot blerta.krenzi@avesta.se 070 857 87 73
Kvarnström, Kurt  S Ledamot kurt.kvarnstrom@avesta.se 070 215 44 00
Andersson, Maria  S Ledamot maria.andersson@avesta.se 070 603 37 72
Aronsson, Pia  V Ledamot pia.aronsson@avesta.se 072 525 90 02
Thomasson, Johan  M 2:e vice ordförande johan.thomasson@avesta.se 0226 64 50 18
Kotschy, Johannes  M Ledamot johannes.kotschy@avesta.se 070 555 96 97
Berglund, Gunilla  C Ledamot gunilla.berglund@avesta.se 0735 92 81 97
Larsson, Curt-Åke Cocce  KD Ledamot curt-ake.larsson@avesta.se 076 391 45 91
Brännström, Bo  L Ledamot bo.brannstrom@avesta.se           -
Ahlstrom, Per-Ola  SD Ledamot per-ola.ahlstrom@avesta.se 076 784 97 58
Bergvall, Hans-Erik  SD Ledamot hans-erik.bergvall@avesta.se  
Palm, Stefan  S Ersättare stefan.palm@avesta.se 070 088 17 25
Lidström, Eva  S Ersättare eva.lidstrom@avesta.se  
Andersson, Tom  S Ersättare tom.andersson@avesta.se 070 853 21 20
Perman, Anna  S Ersättare  anna.perman@avesta.se 072 142 97 20
Brogedahl, Daniel  S Ersättare daniel.brogedahl@avesta.se  
Väyrynen, Henrik  S Ersättare henrik.vayrynen@avesta.se 076 806 69 62
Engström, Charlotta  S Ersättare charlotta.engstrom@avesta.se 076 796 25 32
Hedberg, Thomas  V Ersättare thomas.hedberg@avesta.se 070 480 47 24
Hessling, Maarit  M Ersättare maarit.hessling@avesta.se 070 510 54 51
Berg, Ulf  M Ersättare ulf.berg@avesta.se 070 250 43 40
Holmberg, Susanne  M Ersättare susanne.holmberg@avesta.se 070 282 75 05
Källström, Jan-Olof  C Ersättare jan-olof.kallstrom@avesta.se 070 514 41 98
Carlsson Lars-Åke  C Ersättare lars-ake.carlsson@avesta.se 070 361 39 82
Karlsson, Christer  SD Ersättare christer.karlsson@avesta.se  
Sandvik, Tomi  SD Ersättare tomi.sandvik@avesta.se 076 784 97 58
Senast granskad 18 april 2019.