• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30
    Lunchstängt kl. 12.00–13.00

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta
    Besökstider:
    Måndag kl. 09.00–18.00
    Tisdag kl. 11.00–18.00
    Onsdag–torsdag kl. 09.00–18.00
    Fredag kl. 09.00–15.00

    Ställ en fråga

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen förbereder besluten åt kommunfullmäktige

Kommunstyrelsen utses av kommunfullmäktige. Kommunstyrelsen förbereder och genomför de ärenden som kommunfullmäktige ska besluta.

Kommunstyrelsen består av 15 ledamöter och 15 ersättare. Varje parti beslutar om vilka personer som de anser ska föra deras talan. Kommunfullmäktige tar det formella beslutet.

Ordförande i kommunstyrelsen är Lars Isacsson, (S). Susanne Berger (S) är förste vice ordförande och Johan Thomasson (M) är andre vice ordförande.

Kommunens kommunalråd

Det är kommunalråden som arbetar med kommunpolitik på heltid eller deltid. De är också ledamöter i kommunstyrelsen. Avesta kommuns kommunalråd för den politiska majoriteten är Lars Isacsson (S) och Johan Thomasson (M) är kommunalråd för oppositionen.

Kommunstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon
Isacsson, Lars  S  Ordförande lars.isacsson@avesta.se 0226 64 50 05
Berger Susanne  S  1:e vice ordförande susanne.berger@avesta.se 0226 64 53 86
Westberg, Mikael  S  Ledamot mikael.westberg@avesta.se 0226 64 56 57
Sundin, Patrik  S  Ledamot patrik.sundin@avesta.se 070 363 96 48
Borger, Laila  S  Ledamot laila.borger@avesta.se 072 547 47 44
Krenzi, Blerta  S  Ledamot blerta.krenzi@avesta.se 070 857 87 73
Andersson, Maria  S  Ledamot maria.andersson@avesta.se 070 603 37 72
Aronsson, Pia  V  Ledamot piaaron@telia.com 072 525 90 02
Öhrn, Henrik  MP  Ledamot henrik.ohrn@mp.se 070 553 78 03
Thomasson, Johan  M  2:e vice ordförande johan.thomasson@avesta.se 0226 64 50 18
Berglund, Gunilla  C  Ledamot gunilla.berglund@centerpartiet.se 0735 92 81 97
Karlsson, Anneli  KL  Ledamot anneli67karlsson@gmail.com 070 617 27 70
Linnberg, Lis  L  Ledamot  lis.linnberg@ltdalarna.se 070 303 22 85
Larsson, Curt-Åke Cocce  KD  Ledamot  curtakelarsson@gmail.com 076 391 45 91
Sandvik, Tomi  SD  Ledamot tomi.sandvik@sd.se 076 784 97 58
Senast granskad 02 november 2017.