Omsorgsstyrelsen

Omsorgsstyrelsen i Avesta fattar beslut och är ansvarig för frågor som handlar om socialtjänst och vård och omsorg.

E-post omsorgsstyrelsen: omsorg@avesta.se

Susanne Berger (S) Ordförande
Nybyn 1, 775 95 Folkärna
Tel: 0226-64 53 86
E-post: susanne.berger@avesta.se

Kirsti Andersson (S) 2:e vice ordf
Fornby 42 774 98  Horndal
Tel: 0226-42060, 
E-post: kirsti.andersson@avesta.se

Anders Westman (S) 3:e vice ordf
Konduktörsgränd 10 775 50 Krylbo 
Tel: 070-5909914
E-post: anders.a.vestman@avesta.se

Amanda Isacsson (S)
Älvbrovägen 76 B 77435  AVESTA
Tel: 070-7177423
E-post: amanda.isacsson@avesta.se 

Hans Danielsen (S)
Blåbärsvägen 5 77462  Avesta
Tel: 070-565 33 47
E-post: hans.danielsen@avesta.se 

Maria Seger (S)
E-post: maria.seger@avesta.se

Tom Andersson (S)
Tel: 070-8532120
E-post: tom.andersson@avesta.se

Pia Aronsson (V) 1:e vice ordf
Tel: 072-525 90 02
E-post: pia.aronsson@avesta.se

Heidi Sjungargård (MP)
Älvbrovägen 53 77435  AVESTA
Tel: 0226-58174,070-4417217
E-post: heidi.sjungargard@avesta.se

Fredrik Wohlfart (M)
Axelsbo 59 774 92 AVESTA
Tel: 073-6356243
E-post: fredrik.wohlfart@avesta.se

Maarit Hessling (M)
Prästgårdsvägen 3 774 68 Horndal
Tel: 070-5105451
E-post: maarit.hessling@avesta.se

Birgitta Westermark (M)
Hyttbäcken 3 774 97 FORS
Tel: 070-584 04 03
E-post: birgitta.westermark@avesta.se

Jerry Harrysson (C)
Björkstigen 1 B 775 70  KRYLBO
Tel: 073-8241152

Rolf Rickmo (KL)
Rotegatan 31 774 35 Avesta
Tel: 070-677 1955
E-post: rolf.rickmo@avesta.se

Martti Hopponen (SD)
Smedjevägen 4 774 67 Horndal
Tel: 0226-43049, 073-705 59 60
E-post: hopponen@hotmail.se

Ersättare:

Marianne Lövgren (S)
Mattsbogatan 15 A 77440 Avesta
Tel: 55352

Rune Berglund (S)
Eriksgatan 8 A 77431 Avesta
E-post: 04avgrpa@gmail.com
Tel:  073-628 96 51

Elisabeth Palmkvist (S)
Nyhyttan 99 77491  Avesta
Tel: 070-9525328
E-post: mepalm@hotmail.se

Eva Blixt (S)
Hamngatan 12 A
77431 AVESTA
Tel: 076-796 29 58
Epost :  olveby71@hotmail.com

Kalle Sahlin (S)
Prästgatan 2 A, lgh 1003
77431 Avesta
Tel:  56372

Olle Hirsch (S)
Tel:  070-5374438
E-post :  olle.hirsch@hotmail.se

Fredrik Andersson (S)
Telegatan 11
774 31 Avesta
Tel: 073-509 71 92
e-post: fredrik.andersson@avesta.se  

Thomas Hedberg (V)
Ponsbachs väg 7 B 77553 KRYLBO
Tel: 070-4804724
E-post :  tottes65@hotmail.com

Gunvor Månsson (MP)
Haganäsgränd 1, 774 41 Avesta
Tel: 073-803 53 60
E-post : gunvor.mansson42@gmail.com

Henrik Hästbacka (M) 
Krokvägen 30 77467  Horndal
Tel: 0226-58090, 076-555 66 16
E-post: henrik@hastbacka.se

Maria Malmgren (M)

Kerstin Kalin (C)
Tel nr: 070-398 41 56
E-post: Kalin.022640520@telia.com 

Anne Axelsson (KL)
Telegatan 6 A 
774 31 Avesta
Tel: 073-955 07 59
E-post: axeann@hotmail.com 

Christina Kaloinen (L)
E-post: christina.kaloinen@gmail.com

Börje Laakso
(SD) 
Stationsgatan 35 B 77550  KRYLBO
Tel: 073-7838576
E-post: borje.laakso@comhem.se

Granskad den 17 juni 2016