Bildningsstyrelsen

Bildningsstyrelsen fattar beslut och är ansvarig när det gäller barnomsorg, skola, vuxenutbildning, kultur/fritid och arbetsmarknadsfrågor. 

Mikael Westberg (S) ordförande
Poppelvägen 4 A 1tr, 774 41 Avesta
Tel. 0226-64 56 57
E-post: mikael.westberg@avesta.se

Maria Andersson (S) 
Vindarnas gränd 17, 774 32 Avesta
Mobil 070-603 37 72
E-post: maria.andersson@avesta.se

Henrik Väyrynen (S)
Lövsveden 110, 775 96 Krylbo
Mobil 0768-06 69 62
E-post: henrik.vayrynen@avesta.se

Göran Edström (S)
Hantverkaregatan 8, 774 40 Avesta
Mobil 070-695 62 57
E-post: goran.edstrom@telia.com

Bengtsson, Ulf (S) vice ordförande
Fornby 39, 774 98 Horndal
Mobil 070-347 93 80
E-post: fornbu@hotmail.com

Åsa Lövgren (S)
Mobil 070-264 26 08
E-post: greenfree@hotmail.com

Kennet Mattsson (S)
Järnvägsgatan 40, 775 51 Krylbo
Mobil 073-023 14 22
E-post: mattsson.kennet@gmail.com

Isa-Susanne Kenving (V)
Ruduvägen 75, 774 99  By Kyrkby
Mobil 070-393 05 50
E-post:isa-susanne.kenving@telia.com

Linus Fransson (MP)
Gårdsvägen 7,  774 61 Avesta
Mobil 073-975 16 70
E-post: linus.fransson@avesta.se

Måna Hesselrud (M)
Åsgatan 12, 774 41 Avesta
Tel. 0226-402 89, mobil 076-205 34 80
E-post: hesselrud@hotmail.com

Helena Mårtens Fjällman (M)
Hjortrongränd 15, 774 62 Avesta
Mobil 070-460 79 48
E-post: helenam_82@hotmail.com

Inger Mattsson (C)
Ängsnäs 1, 775 96 Krylbo
Mobil 070-794 00 40
E-post: ingerelisabet@gmail.com

Lea Malmivirta  (C)
Målarens, 775 96 Krylbo
Mobil 070-637 91 74
E-post: malmivirta@comhem.se

Lars Stålberg (KL)
Martinvägen 14, 774 97 Fors
Mobil 070-555 58 23
E-post: last.s@telia.com

Börje Laakso (SD)
Stationsgatan 35 B, 775 50 Krylbo
Mobil 073-783 85 76
E-post: borje.laakso@comhem.se

Ersättare

Elin Enoksson (S)

Frida Zetterström (S)
E-post: pingis_fjolla@hotmail.com

Viktor Rosenblad (S)
Sörgårdsvägen 9, 775 54 Krylbo
Mobil 076-115 05 20
E-post: viktor.rosenblad@gmail.com

Hans Blixt (S)
Hamngatan 12 A, 774 31 Avesta
Mobil 073-838 66 28
E-post: trocadero68@hotmail.com

Emma Autio (S)
Halsjövägen 2, 774 97 Fors
Mobil 076-949 87 99
E-post: espila@hotmail.com

Inger Bergh Lundberg (S)
Häggbärsgränd 4, 774 62 Avesta
Mobil 070-214 72 31
E-post: inger.bergh-lundberg@telia.com

Sandra Jonsson (S)
Arlagränd 1, 774 97 Fors
Mobil 070-236 81 90
E-post: sandra.gh.jonsson@bredband.net

Mikael Moen (V)
Corneliusgatan 23 B, 774 31 Avesta
Mobil 073-979 15 83
E-post: mikaelmoen@live.se

Lillebill Lundqvist (MP)
Moren 34, 774 91 Avesta
Tel: 076-3051884
E-post: lillebil45@live.se

Johannes Kotschy (M)
Mobil 070-555 96 97
E-post: jkotschy@gmail.com

Eric Karlsson (M)
E-post: ericmartin.karlsson@gmail.com

Malin Sundmark (C)
Rotfallet 24, 775 96 Krylbo
Tel. 0226-17 22 67, mobil 076-114 82 66
E-post: malin.sundmark@gmail.com

Charlotta Arielsson (C)
Räfsbo 12, 775 95 Folkärna
Tel. 0226-300 44
E-post: charlottaarielsson@spray.se

Jesper Moberg Nilsson (KL)
Masmästaregatan 13, 774 33  Avesta
Mobil 076-273 95 05
E-post: xjesper7@msn.com

Martti Hopponen (SD) 
Smedjevägen 477467  Horndal
Tel: 0226-43049, 073-705 59 60
E-post: hopponen@hotmail.se 

Granskad den 01 februari 2016